19 Mayıs 2010 Çarşamba

Here Goes Winchester Brothers! / Swan Song

A: O izlediğin dizi ne?
B: Supernatural. Doğaüstü varlıkları avlayan iki kardeşin maceraları.
A: Saçma sapan bişey yani. İzlemem ben onu.

Büyük lokma ye ama büyük söz konuşma deyişinin canlı bir örneği olma yolunda ilk adımı atmıştım o gün. Nitekim, bugün Supernatural dizisinin geçen perşembe yayınlanan beşinci sezon finalini izlemiş birisi oluşum bunun en temel ispatı. Peki bu yazdıklarımdan çıkarmanız gereken sonuç nedir? Yukarıdaki diyalogta sözü geçen A kişisinin beni işaret ettiğidir.


Supernatural sezona çarpıcı bir biçimde nokta koydu. Yorumlarıma geçmeden önce bilmeyenleriniz için dizi hakkında kısa bilgi vermeyi düşünüyordum. Lakin, an itibariyle vazgeçtim. Merak edeniniz varsa bir zahmet Vikipedi isimli pek faydalı sitede Supernatural dizisini aratıp gerekli bilgileri edinsin. Biz gelelim fasülyenin faydalarına.

Bildiğiniz veyahut bilmediğiniz üzere beşinci sezon tümüyle melekler ve şeytanlar arasındaki savaşa ayrılmıştı. Tabi ki işin içinde Winchester Kardeşler olmadan olmaz. Kaderin cilvesine bakın ki - senaristlerin cilvesi desek daha doğru olacak sanki ya neyse - iyi ve kötünün yapacağı savaşta baş melek Dean'in bedenini, baş şeytan ise Sam'in bedenini kullanmak niyetindedir. Bizim ikili son bölümlere kadar teslim olmayı reddetseler de insanlığı kurtarmak adına kendilerini feda etmeye karar verirler. Lakin, artık Dean'in bedenine ihtiyaç yoktur. Zira, babalarının başka bir eşten doğma çocuğunu onun yerine kullanmaya karar vermiştir baş melek. Sam için ise hiçbir çıkış yolu görünmemektedir. Baş şeytanı yok edip dünyanın yok olmasını önlemek adına yapabileceği tek şey vardır: Ölmek. Plan yapılır. Tıkır tıkır olmasa da işler ve amaca ulaşılır. Dünya kurtarılmıştır artık. Üzücü olan tek şey, Sam'in şeytanı kapatmak için girdiği kafesten çıkmayacak olmasıdır. Kendisini kurtarmaya çalışmaması için Dean'den söz almıştır.

Buraya kadar herşey olması gerektiği gibi ilerlemişken son saniyelerdeki görüntüler oldukça kafa karıştırıcı bir etki yarattı bendenizde. Sam, Dean ile son konuşmasını yaparken hayatının geri kalanını normal bir şekilde geçirmesini istemiştir. Dean de bu söze uyarak sevdiği kadının evine gitmiş, sofrasına ortak olmuştur. O esnada kesinlikle dünya üzerinde olmaması gereken Sam evin yakınındaki sokak lambasının dibinde durmuş, pencerelerden içeri doğru Dean'e bakmaktadır. İşin daha da ilginci dibinde durduğu sokak lambası patlamıştır ki normal şartlar altında - dizi şartları altında - bu durum Sam'in artık doğaüstü bir varlık olduğunun göstergesidir. Bebekliğinde ve son dönemlerde şeytan kanı ile gerek zorunlu olarak gerekse isteyerek beslenmiş olan birinin iyi bir varlık olarak geri döndüğüne pek inanasım gelmiyor. Acaba son sezonda Sam kötülüğün simgesi olacak ve kardeşi Dean ona karşı mı savaşacak dersiniz?

Son söz: Takip ettiğim yabancı dizilerden biri daha Eylül ayına değin ekranlara veda etmişken, içimdeki boşluk giderek büyümekte. Sırada ne var? The Big Bang Theory mi?!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder